
Text: ANNIKA Foto: KRISTINA, PRIVAT
De allra flesta av oss här på Hammarö känner troligtvis till de stora växthusen på Torp, på vägen ut mot Kilenegården. Här bedrev familjen Jensen sin blomstrande verksamhet mellan 1985 och 2023. Nu har ett nytt kapitel tagit sin början, när Anna Dahlman tagit över en del av växthusen och startar sin egen odlingsverksamhet.
Vi möter upp Anna i den delen av växthusen som hon nu disponerar. Här står krukor med små plantor i,
rad efter rad. Antalet för dagen uppgår till cirka 9 000 plantor och då har Anna bara kommit halvvägs.
– Nästa vecka får jag nästa laddning och då kommer det att stå runt 18 000 plantor av olika sorter här inne, berättar Anna.
Hon har en klar och tydlig tanke och idé med sin nya verksamhet. Här ska säljas blommor och grön-saksplantor direkt till kund. Bara plantorna blir tillräckligt stora så kommer Anna öppna upp för för-
säljning. Hon räknar med att det kommer att ske i månadsskiftet april/maj. Väldigt snart med andra ord. Här kan kunderna välja mellan sommarblommor av olika slag och olika grönsaksplantor.
Sortimentet har hon valt utifrån egna favoriter. Här hittar vi bland annat begonior, femtunga, olika dahlior, nemesia, petunior, jätte- verbena och hela 27 olika sorters pelargoner. På grönsakssidan hittar vi majs, pumpa, melon, tomater och paprika. Försäljningen kommer att hållas öppet fram till vecka 27. Ungefär. Och planer på att öppna en kort period i höst för att sälja höstblommor ligger och lurar i hennes tankar. Men det förutsättar att det blir en varm höst, precis som 2024.
För oss oinvigda skulle man kunna tro att Anna har ovanligt stor talang för detta med odling och extremt gröna fingrar. Så har det dock inte alltid varit.
– För tio år sedan kunde jag knappt hålla liv i en garderobsblomma, skrattar Anna.
Hon gjorde några tappra försök med att odla grönsaker hemma, men det gick inte så bra. Men Anna gav sig inte utan började läsa på, och lärde sig snabbt hur hon skulle göra. Odlingen ökade explosionsartat och hon byggde sig ett växthus. Där odlade hon ”det vanliga” som tomater och gurka, men när det funkade utökade hon med spännande sorter som physalis och kiwano. Och odlingen ökade för varje år.
När hon flyttade byggde hon sig ett växthus av större modell hemma på tomten. På Segersta bor hon med sin fyraåriga dotter Vera, gammelkatten Leif och två kattungar. Växthuset prunkar sommartid av allehanda blommor och grönsaker, och på tomten finns också bärbuskar och fruktträd. Och utanför växthuset står ett antal pallkragar prydligt uppställda där det också frodas rikligt. Ett 70-tal sorters dahlior grävs upp varje höst och övervintras.
– Bolldahlior tycker jag är trevliga, gärna sådana som är bra till snitt. Det är ju en tacksam blomma, ju mer
man plockar desto fler blommor får de. Så det är verkligen en fröjd i augusti, skrattar Anna.
Även pelargoner har blivit en stor favorit.
– Jag har tyckt att det är en tantblomma, men nu älskar jag dem, de är fantastiska, säger Anna.
Nu hoppar jag tillbaka i tiden lite grann för att få veta lite mer om hur hon hamnade just här, där hon är idag. Sina första fyra år bodde hon med familjen i Kil där pappan drev en av ortens ICA-butiker. Då pappa Jan-Inge sedermera tog över ICA-butiken i Grums gick flytten för familjen till bruksorten. Där arbetade hon så fort tillfälle gavs, främst under lov och helger.
När Anna så var i slutet av tonåren flyttade familjen ännu en gång, denna gång till Hammarö. När det var dags för gymnasiet valde hon att läsa naturvetenskapsprogrammet på Sundsta-Älvkullegymnasiet. Mest för att kompisarna valde det, hon visste inte vad hon ville arbeta med. Efter gymnasiet visste hon fortfarande inte vad hon ville göra, så när en tjänst blev ledig på frukt- och gröntavdelningen i pappans butik fick det bli så. Där fick hon inte bara chansen att fördjupa sig i ämnet, utan det var också här som hennes odlingsintresse verkligen väcktes.
– Jag fick ju åka runt och träffa odlare både i Sverige och utomlands genom mitt jobb. Och det är ju inte så värst många år sedan, berättar Anna.
Arbetet på avdelningen öppnade dörrar till nya insikter och erfarenheter, och snart var Anna fast i odlingens värld. Efter ett tag tog hon över blomavdelningen där hon fick utlopp för sin kreativa ådra, och det var här hon förstod att detta, kombinationen av natur, estetik och kreativitet, var något hon ville fortsätta utveckla och satsa på i framtiden.
Men när Anna rannsakade sig själv och tog sig tid att känna efter bestämde hon sig för att satsa på odlingen.
– Jag började fundera på vad jag kunde egentligen, och det kändes ganska naturligt att börja med odling. Helst en handelsträdgård, säger Anna med ett skratt.
Anna skulle in på Bergviks köpcenter en eftermiddag förra året. När hon märkte att hela köpcentrat var fullproppat på grund av Black Friday valde hon istället att kontakta Albér som hon visste äger växthusen på Hammarö idag. Veckan efter fick hon se lokalerna och kontrakt skrevs på att hyra den del av växthuset som har en dörr från vägen.
– Ja, det blir lätt för kunderna att parkera och sen kommer de rakt in till mig vilket jag tycker känns jätte-bra, säger Anna.
För dagen har hon ingen el inkopplad i växthuset. Hon får vara vaksam på temperaturen ute och när
tempen kryper neråt får hon sätta på gasolvärmare och lägga täcken på plantorna. Och blir det väldigt varmt behöver hon kunna öppna luckorna. Nästa problem som hon måste lösa. Och bevattningsanläggningen använder hon inte utan har fått lösa vattningen på annat sätt.
– Nej, vill jag använda den så måste jag dra igång den i hela anläggningen och det funkar ju inte. Så stor del använder jag ju inte så jag fick ta till en annan lösning, berättar Anna.
Anna utstrålar ren lycka där hon sitter, omgiven av ett hav av krukor och livskraftiga plantor. Och det är
bara början. Snart kommer grönskan att breda ut sig ännu mer, förvandlas till ett prunkande hav av blommor i alla färger. När de första knopparna slår ut kommer luften fyllas av en magisk, förförisk doft – en försmak av allt det hon drömt om att skapa. Hennes ögon glittrar av entusiasm när hon pratar om sina älskade växter, och det råder ingen tvekan om att hon har funnit sin sanna passion. Här, bland blommor och grönska, är det tydligt att hon är precis där hon ska vara.












